Saray Keyfi Osmanlı Kahvesinin İçeriği

 

Osmanlı Saraylarında ve Osmanlı Kültüründe önemli bir yere sahip olan ve Osmanlı İmparatorluğunun bütün dünyaya armağan ettiği Türk Kahvesinin yanı sıra Osmanlı Sultan ve Padişahları için çeşitli karışımlar ile hazırlanan Osmanlı Kahvesi, içerisinde bir birinden faydalı ürünleri barındırır. İşte Osmanlı Kahvesinin içerdiği o muhteşem ürünler.

 

1-Yemen kahvesi : 

Dünyanın en kaliteli kahvelerinden biridir.


2-Keçiboynuzu : 

A, B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Keçiboynuzu ve pekmezi yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalı bir besindir.


3-Krema : 

Kolesterolü düşürür. Göğüs kanseri riskini azaltır. Nefesi açar. Kemikleri güçlendirir. Selüloit gibi cilt sorunlarına karşı etkilidir. Yüksek tansiyonu, Pankreas kanserini ve Kalp rahatsızlıklarını büyük oranda önler. Bağırsakları düzenler ve depresyona karşı etkilidir.


4-Çikolata : 

Çikolatanın Faydaları Çikolata her ne kadar içerisinde bol kalori barındıran bir şekerleme türü olsa da diğer yapay şekerlemelere göre çok daha faydalı ve insan vücudunun ihtiyaç duyduğu maddeleri karşılayan bir yapıya sahip. Amerika kıtasında kakaonun bulunuşundan beri eski dünyada da büyük popülarite yakalayan çikolatanın elbette bu popülerliği boşa değil. 


5-Damla Sakızı : 

Latince adı Pistacia lentiscus (kabaca çiğnenen yemiş) olan sakız ağacı ülkemizde Batı Anadolu bölgesinde yetişir. Akdeniz bitkisidir. Sumak ve Antep Fıstığı ağaçlarıyla aynı ailedendir. Sakız Adası adını bu ağaçtan alır. Adanın en büyük özelliği, tabiatının bu Sakız ağacının yetişebilmesi için mükemmel olmasıdır.Balgam sökücü, diş eti kuvvetlendirme, ağız kokusu giderme gibi sağlık için kullanıldığı gibi yapıştırıcı, cila ve parfüm yapımı için sanayide de kullanılır. Yiyecek olara tatlı, muhallebi, sütlaç, sakız, Türk kahvesi ile kullanıldığı gibi rakı (mastika) yapımında da kullanılır. Sakız, mide ülseri ve kanserine yol açan bir çeşit bakteri olan Helicobacter pylori’ye karşı oldukça etkilidir. Mide kanaması, mide kanseri gibi rahatsızlıklarda tedavi edici özelliği tıp dünyasında kabul görür. Sakız ağacı oldukça zor koşullarda ve belli tek bir ekolojik ortamda yetişebilmektedir. Reçinesini tam performansıyla vermesi için dikildiğinden itibaren 8 yıl geçmesi gerekir. Ülkemizde sayıları hızla azalan Sakız ağaçları artık korunmaya muhtaç hale gelmiştir. Yunanistan’ın Sakız Adası’nda özenle korunan ağaçlardan elde edilen sakız ise hemen tüm dünyaya ihraç edilmektedir.


6-Menengiç : 

Menengiçin faydaları arasında iltihap giderici etkisinden söz etmek gerekmektedir. Menengiçin faydaları arasında yer alan iltihap giderici etkisinden faydalanmak için, menengiçin tohumlarının yenmesi önerilmektedir. Menengiçin faydaları arasında mide rahatsızlıklarının giderilmesinden söz etmekle birlikte, mide rahatsızlıklarını gidermek için bıttım sakızının çiğnenmesi gerektiği belirtilmektedir.7-Salep : 

Göğsü yumuşatır, öksürük ve bronşitte faydalıdır. Kabızlığı giderir. Basur memelerinde faydalıdır. Zihni çalışma gücünü artırır. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Vücudun ısınmasını sağlar. Cinsel gücü artırır.


8- Karamel :